Mechanische vormgevingstechnieken - Derde graad
Studierichting "Mechanische vormgevingstechnieken" |
|
|
Mechanische vormgevingstechnieken
|
- Beschrijving
- Lessen
- Scholen
- Toelating
- Attesten
- Wat na
- Links
- Beroepen
Beschrijving van de opleiding
- Je ontwikkelt onderzoekend en contextgericht inzichten in de toegepaste wiskunde en wetenschappen: mechanica, materiaalleer en thermodynamica
- Je denkt in functie van het proces en zijn technologisch vaardig in CAD/CAM, verspanende technieken, niet- verspanende technieken en (de)montagetechnieken.
Welke lessen krijg je?
De lesinhouden (lessenroosters) verschillen van school tot school. Scholen hebben een grote vrijheid om het lessenpakket te organiseren. Daarom vermelden we geen lessenroosters meer.
Je kan ervan uitgaan dat de lessen bestaan uit:
- basisvorming die hetzelfde is voor elke leerling in hetzelfde leerjaar in een studierichting met dezelfde finaliteit +
- vorming die typisch is voor de studierichting +
- enkele uurtjes die de school vrij mag invullen
Gedetailleerde informatie vind je op de websites van de scholen.
Meer informatie over de inhoud, competenties en doelstellingen lees je in het curriculumdossier.
Toelatingsvoorwaarden
Je kan starten in het 6e jaar SO in een studierichting van de dubbele finaliteit als je:
- geslaagd bent in het 1e leerjaar van de 3e graad van de dubbele finaliteit in dezelfde studierichting.
- geslaagd bent in het 1e leerjaar van de 3e graad van de dubbele finaliteit in een andere studierichting onder volgende voorwaarden:
Dit kan enkel omwille van ernstige medische, psychische, sociale of onderwijskundige reden en op voorwaarde van een gunstige beslissing van de klassenraad, en na advies van de klassenraad van de studierichting waaruit je overstapt. - geslaagd bent in de 1e leerjaar van de 3e graad van de doorstroomfinaliteit onder volgende voorwaarden:
Dit kan enkel omwille van ernstige medische, psychische, sociale of onderwijskundige reden en op voorwaarde van een gunstige beslissing van de klassenraad, en na advies van de klassenraad van de studierichting waaruit je overstapt.
Bijkomende toelatingsvoorwaarden:
Je moet beschikken over een OV4-verslag opgesteld door een CLB.
Extra
Toelating voor cognitief sterk functionerende leerlingen:
Als je verstandelijk vooruit bent op je leeftijdsgenoten (= cognitief sterk functionerend) kan je ook toegelaten worden tot dit leerjaar als je niet beschikt over een studiebewijs (A-, B- of C-attest) van het onderliggende leerjaar en op voorwaarde dat de klassenraad jou toelaat. De klassenraad is ook bevoegd om te bepalen of een leerling cognitief sterk functionerend is.
Meer info: zie regelgeving SO
Attesten
Je behaalt het diploma van secundair onderwijs, onderwijskwalificatie niveau 4 als je ook geslaagd bent op de beroepsgerichte vorming van de opleiding (als deze voorzien is in deze studierichting).
Hiermee kan je starten in alle graduaatsopleidingen, professionele en academische bachelors van het hoger onderwijs.
Je kan ook volgende studiebewijzen behalen:
- - bewijs van beroepskwalificatie
- - bewijs van deelkwalificatie
- - bewijs van (beroepsgerichte) competenties
Wat na deze studierichting?
Na het 6e leerjaar gaan de leerlingen werken of soms nog verder studeren.
Om een goede keuze te maken ga best eerst heel breed te kijken, om nadien een aantal mogelijkheden te filteren die je meer in detail verkent.
Het is een belangrijke beslissing waarbij je met een aantal zaken rekening houdt:
- Wat doe ik graag? De vragenlijst I-Prefer kan je hierbij helpen.
- Welke opleidingen zouden mij kunnen boeien? Ontdek het met Explore.
- Hoe zit het met mijn studiemotivatie en studiemethode? Bekijk het even met de vragenlijst I-Study.
- Wat met de toelatingsvoorwaarden en de ijkingstoetsen?
- Hoe zit het met mijn voorkennis voor bepaalde studierichtingen? Zelftests kunnen je daar wat info over geven.
- Welke beroepen zouden bij mij kunnen passen? Neem een kijkje op de beroepenpagina of doe de test met Oriënt van VDAB.
Als je wenst verder te studeren zijn er tal van mogelijkheden:
Je kan deze bachelors o.a. verkennen via verschillende ingangen:
- Zoeken via studiegebied
- Zoeken via schoolvakken secundair onderwijs
- Zoeken via belangstelling
- …
Meer info over doorstroom naar professionele of academische bachelor: zie AHOVOKS
Andere mogelijkheden:
- Graduaatsopleidingen
- 7e jaar Bijzondere wetenschappelijke vorming (= een voorbereidingsjaar) na een studierichting dubbele finaliteit en doorstroomfinaliteit.
- 7e jaar Bijzondere beeldende/muzikale vorming, Dans, Woordkunst-drama (= een voorbereidingsjaar) na een studierichting dubbele finaliteit en doorstroomfinaliteit.
- 7e jaar gericht op de arbeidsmarkt.
- Uiteraard zijn nog andere keuzes mogelijk.
Er zijn ook nog verdere opleidingsmogelijkheden bij Syntra, bij VDAB, bij Defensie, Politie, ...
Leg zeker ook je oor eens te luisteren bij je ouders, familie, vrienden, leerkrachten, CLB, ... Zij kunnen je allicht ook zinvolle feedback geven over de keuze die je overweegt.
Interessante links
Buitengewoon onderwijs: Gespecialiseerde trajectbepaling en -begeleiding
Buitengewoon onderwijs: Opzoeken dichtstbijzijnde school
Buitengewoon onderwijs: Brailleliga
Buitengewoon onderwijs: FOD Sociale zekerheid voor personen met een handicap
Buitengewoon onderwijs: Vlaams agentschap voor personen met een handicap
Mogelijke beroepen
Hier een overzicht van beroepen die mogelijk zijn na deze opleiding.
Enkel beroepen uit de beroependatabase van Onderwijskiezer zijn vermeld.
Er kunnen dus steeds nog andere mogelijkheden zijn.




0486 17 89 78

