Beschrijving van de opleiding

STEM-technieken OV4 1gr
STEM = Science, Technology, Engineering, Mathematics
De basisoptie STEM-technieken wil je laten kennismaken met technische en wetenschappelijke uitdagingen in het studiedomein van STEM. Afhankelijk van de keuze van de school kan deze kennismaking breed zijn of meer gericht op specifieke gebieden zoals agro- en biotechnieken, bouw- en houttechnieken, grafische communicatie en media, maritieme technieken, mechanica-elektriciteit of textiel.
Naast het uitbreiden van je technisch-wetenschappelijke kennis uit de eerste graad, krijg je in deze basisoptie de kans om technieken toe te passen om nieuwe dingen te ontwerpen en te maken.
- Je leert hoe je materialen en gereedschappen op een verantwoorde manier kunt kiezen en gebruiken.
-> Bijvoorbeeld, bij het maken van een vogelhuisje kies je het juiste hout en de juiste nagels.
- Je gebruikt hulpmiddelen om je werk te verbeteren.
-> Bijvoorbeeld, je gebruikt een waterpas om ervoor te zorgen dat een plank recht hangt.
- Je maakt een stappenplan om een project te realiseren.
-> Bijvoorbeeld, je bedenkt eerst een plan om een brug van spaghetti te bouwen en volgt daarna de stappen.
- Je past technieken toe om iets te ontwerpen en maken.
-> Bijvoorbeeld, bij het maken van een T-shirt ontwerp je eerst het patroon en gebruik je daarna de juiste stoffen en gereedschappen om het te naaien, terwijl je veiligheidsnormen in acht neemt.
- Je evalueert wat je hebt gemaakt en kijkt hoe je het kunt verbeteren.
-> Bijvoorbeeld, je hebt een robot gebouwd die kan bewegen en je bekijkt samen met je klasgenoten hoe je zijn prestaties kunt verbeteren door de motoren te optimaliseren.
Door deze activiteiten leer je niet alleen nieuwe vaardigheden, maar ook hoe je samenwerkt en problemen oplost. Dit helpt je om creatief en kritisch te denken terwijl je plezier hebt in het leren en ontdekken.
De basisoptie kan uit volgende pakketten bestaan:
Agro- en biotechnieken
- Je leert over landbouw, tuinbouw, veeteelt, planten, hobby- en gezelschapsdieren, milieu, ...
- Je leert de behoeften en noodzaak van voeding voor mens en dier ontdekken.
- Daarna wordt onderzocht welke middelen er nodig zijn om voedsel voor mens en dier te produceren.
- Je gaat ook leren zelf plantaardig en dierlijk voedsel te produceren.
Bouw- en houttechnieken
- In bouw maak je kennis met materialen en gereedschappen.
- Je leert metselen en plannen lezen.
- In hout leer je tal van gereedschappen gebruiken.
- Je leert houtsoorten onderscheiden, je krijgt zicht op hun structuur en weet waarvoor ze kunnen gebruikt worden.
Grafische communicatie en media
- Je krijgt een praktische en theoretische kennismaking met alles wat er reilt en zeilt in een drukkerij: bv. prepress, meerkleurendruk, multimedia,...
- Je leert ideeën visueel vormgeven met verschillende media (drukwerk, op een website, …).
Maritieme technieken
- Je maakt kennis met de visserij en zeevaartkunde.
- Je leert scheepsinstrumenten (kompas, radar, ...) gebruiken en zeekaarten lezen om zo je positie op de wereldbol te bepalen.
- Je leert over netten en nettechnieken.
- Je maakt kennis met verschillende technieken van de visvangst.
- Je leert ook over motoren, de motoronderdelen, de verschillende typen verbrandingsmotoren en hun toepassingsgebied.
Mechanica-elektriciteit
- Je leert over elektriciteit in theorie en praktijk en in het vak mechanica leer je over metalen en kunststoffen en hoe je ze kan gebruiken.
- In elektriciteit leer je hoe elektriciteit wordt opgewekt (gelijkspanning, batterij en wisselspanning, ...) en de voor- en nadelen van de verschillende manieren. Je maakt kennis met gereedschap en materialen.
- In mechanica leer je over de voornaamste gereedschappen, formaten, lijnsoorten, maataanduidingen in tekeningen.
Textiel
- Je maakt kennis met de verschillende productie- en afwerkingstechnieken in de textielsector.
- Je leert de eigenschappen en mogelijkheden kennen van de natuurlijke, kunstmatige en synthetische textielgrondstoffen.
Plant en dier
- Je leert over de structuren, levensprocessen, groei en ontwikkeling van planten en dieren.
- Je leert ook de leefomgeving voor dieren inrichten en onderhouden.
- Daarnaast is er tevens aandacht voor het telen van planten en het onderzoeken van voedingsproducten.
Welke lessen krijg je?

Je krijgt minimaal 32 lesuren per week. Sommige scholen breiden het aantal lesuren basisvorming en/of differentiatie uit.
Iedereen in 2A krijgt een ruime basisvorming, en daarnaast moet je ook een keuzegedeelte invullen. Hoe dit verdeeld is zie je in bovenstaand schema.
Basisvorming
Iedereen krijgt zedenleer, godsdienst, cultuurbeschouwing of eigen cultuur en religie. In de basisvorming gaat veel aandacht gaat naar talen en wiskunde. Daarnaast krijg je ook techniek, geschiedenis, wetenschappen, lichamelijke opvoeding, artistieke vorming …
Keuzegedeelte
In het keuzegedeelte kies je uit het aanbod van de school:
- 1 basisoptie (5 u) of een pakket (= een onderdeel van een basisoptie)
- en de differentiatie.
Basisoptie:
Een leerling in 2A kan 1 basisoptie of een pakket kiezen uit het aanbod van de school.
Differentiatie:
Differentiëren kan op verschillende manieren:
- Verkennen = proeven van nieuwe zaken (b.v. Projecten,…)
- Versterken = bijwerken waar je het moeilijk mee hebt ((b.v. herhaling Frans, herhaling wiskunde,…)
- Verdiepen = extra leerstof; extra uitdaging (b.v. extra wiskunde, extra Frans,…)
Wat je krijgt, verschilt van school tot school.
- Scholen kunnen kiezen voor een lessenrooster met alle vakken apart.
- Scholen kunnen ook vakken samenvoegen, bijvoorbeeld techniek en wiskunde. Dat noemen we vakkenclusters.
- Scholen mogen ook lessen aanbieden in de vorm van projecten.
Daarom vermelden we geen lessenroosters meer. Meer informatie vind je op de websites van de scholen.
Scholen

De Pass, Klein Overlaar 3, 3320 Hoegaarden 016 76 75 21
t
9
GO! Next SBSO - De Dageraad, Elfde-Liniestraat 22, 3500 Hasselt 011 34 34 47
t
4
t
9
BuSO KIDS, Kempische steenweg 400, 3500 Hasselt 011 22 25 93
t
9
BuSO De Wissel (ASSist), Appelboomgaardstraat 2, 3740 Munsterbilzen
t
9
BuSO Sint-Elisabeth OV2 & OV4, Ballaststraat 29, 3900 Overpelt 011 39 83 00
t
3
t
6
t
9
BuSO Spermalie, Oliebaan 2B, 8000 Brugge 050 47 19 85
t
6
t
7
t
9
SBSO De Passer, Vijverhoflaan 13, 8200 Sint-Michiels 050 80 00 79
t
9
BuSO Spermalie, Polderstraat 78, 8310 Sint-Kruis 050 69 26 24
t
9
Ennea, Koninklijke Baan 5, 8420 Klemskerke 050 15 00 29
t
9
GO! Athena - campus Heule (OV4), Guido Gezellelaan 10, 8501 Heule 056 37 03 57
t
9
Sint-Paulusschool - Buitengewoon Onderwijs VIBSO, Toekomststraat 75, 8790 Waregem 056 60 01 35
t
9
BuSO Onze Jeugd, Iepersestraat 245, 8800 Roeselare 051 20 58 86
t
3
t
9
BuSO VTS 3, Breedstraat 104, 9100 Sint-Niklaas 03 780 53 61
t
9
GO! Horizon - Passtel Campus GO! Middenschool Aalst, Welvaartstraat 70, 9300 Aalst 053 46 67 00
t
9
GO! Horizon - Passtel Campus GO! Middenschool Ninove, Astridlaan 33, 9400 Ninove 053 46 67 00
t
9
Toelatingsvoorwaarden
Je wordt toegelaten tot 2A:
- als je geslaagd bent in 1A (hou wel rekening met eventuele uitsluitingen voor bepaalde basisopties of pakketten van basisopties);
- als je geslaagd bent in het 1 B, op voorwaarde dat de toelatingsklassenraad akkoord gaat;
- als je geslaagd bent in het 2 B in een andere basisoptie (of combinatie van basisopties) dan de 'opstroomoptie', op voorwaarde dat de toelatingsklassenraad akkoord gaat;
- als je geslaagd bent in het 2 B in de 'opstroomoptie' of combinatie van basisopties waaronder de 'opstroomoptie'.
Je kan ook worden toegelaten tot 2 A als je in het 1A tekorten had voor bepaalde vakken als de toelatingsklassenraad akkoord is. Daarvoor moet de toelatingsklassenraad wel eerst overleggen met de delibererende klassenraad van 1 A. De school die hiervoor kiest wil:
- in individuele gevallen rekening houden met specifieke onderwijskundige of organisatorische argumenten;
- meer individuele leertrajecten aanbieden.
Men moet dan wel rekening houden met volgende zaken:
- de tekorten moeten weggewerkt zijn voor het einde van het 2e leerjaar (vb. via remediëring, bijkomende opdrachten, …).
- krijg je in het 1e leerjaar geen oriënteringsattest, maar een attest van regelmatige lesbijwoning.
- de delibererende klassenraad van het 2e leerjaar kan toch nog een oriënteringsattest A van het 1e leerjaar A geven aan leerlingen die de tekorten van het 1e leerjaar hebben weggewerkt, maar niet geslaagd zijn in het 2e leerjaar.
Als je uit een andere opleidingsvorm van het buitengewoon secundair onderwijs komt (Opleidingsvorm 1, 2, 3) kan je worden toegelaten tot 2A in opleidingsvorm 4 op voorwaarde dat de toelatingsklassenraad akkoord gaat.
Als je uit een niet-Vlaamse onderwijsinstelling (buitenlandse -, Frans- of Duitstalige school in België) of uit een onthaalklas voor anderstalige nieuwkomers (OKAN), dan kan de toelatingsklassenraad van de school je toelaten tot dit 2e A. Dit moet beslist worden binnen de 35 lesdagen vanaf je start in dat leerjaar.
Zie regelgeving, omzendbrief SO 64, 9.1 en 9.2.3
Bijkomende toelatingsvoorwaarden:
Veranderen tijdens schooljaar
- Als de toelatingsklassenraad akkoord gaat mag je ook tijdens het schooljaar overstappen van het 2e leerjaar B naar het 2e leerjaar A.
- Je kan kan veranderen van basisoptie(s) tijdens het schooljaar mits een gunstige beslissing van de toelatingsklassenraad.
Toelating voor cognitief sterk functionerende leerlingen:
Als je verstandelijk vooruit bent op je leeftijdsgenoten (= cognitief sterk functionerend) kan je ook toegelaten worden tot dit leerjaar als je niet beschikt over een studiebewijs (A-, B- of C-attest) van het onderliggende leerjaar en op voorwaarde dat de klassenraad jou toelaat. De klassenraad is ook bevoegd om te bepalen of een leerling cognitief sterk functionerend is.
Overzitten
De mogelijkheid tot overzitten wordt vastgelegd in de regelgeving (omzendbrief SO 64, 3.13). Het is de bedoeling om overzitten te beperken.
|
Behaald attest in 2e leerjaar 1e graad SO
|
|
|
A-attest .
|
Overzitten* is mogelijk in een andere basisoptie.
|
|
B-attest
|
Overzitten met of zonder studieverandering is enkel mogelijk na een gunstig advies van de klassenraad.
|
|
C-attest
|
Overzitten is verplicht, tenzij je 15 jaar bent op 31/12 van het volgende schooljaar. Je kan dan wel nog naar het derde jaar van de finaliteit arbeidsmarkt.
Je mag veranderen van basisoptie als je overzit.
|
* Een horizontale overstap van 2B naar 2A is niet hetzelfde als overzitten. (SO 64, 3.13)
Attesten
Je behaalt op het einde van het 2e leerjaar A een oriënteringsattest.
- A-attest = Je bent geslaagd en je mag naar het 3e leerjaar. Je mag verder studeren in alle richtingen van de van de 2e graad, in alle finaliteiten en onderwijsvormen.
- B-attest = Je bent geslaagd en je mag naar het 3e leerjaar, maar bepaalde finaliteiten, onderwijsvormen of studierichtingen zijn uitgesloten.
- C-attest = Je bent niet geslaagd en je moet overzitten.*
Je krijgt ook een getuigschrift van de 1e graad van het secundair onderwijs als je een A- of een B-attest hebt behaald en een getuigschrift van het basisonderwijs wanneer je dit nog niet had.
* Je mag wel starten in het 3e leerjaar van het beroepssecundair onderwijs (3 bso) als
- je ten laatste op 31 december van het nieuwe schooljaar 15 jaar wordt
- én als je leerkrachten dit toelaten.
Wat na deze opleiding?

|