Voeding en horeca         


Voeding en horeca

De basisoptie Voeding en horeca is bedoeld om je kennis te laten maken met verschillende soorten eten en de horeca-industrie. Je leert over materialen, hulpmiddelen en ingrediënten die vaak worden gebruikt in keukens, bakkerijen en restaurants. Dit kan je helpen kiezen of je later een opleiding in voeding en horeca wilt volgen.

  • Je ontdekt hoe voeding en horeca belangrijk zijn in ons dagelijks leven. Bijvoorbeeld, je leert waarom hygiëne belangrijk is in een restaurantkeuken.
  • Je onderzoekt verschillende materialen en hulpmiddelen die in keukens worden gebruikt. Bijvoorbeeld, je bekijkt hoe een keukenweegschaal werkt en waarom deze nauwkeurig moet zijn.
  • Je maakt een plan voor een kookproject en voert dit uit. Bijvoorbeeld, je plant en kookt een driegangenmaaltijd.
  • Je leert hoe je voedsel veilig kunt bereiden en bewaren. Bijvoorbeeld, je leert waarom het belangrijk is om rauw vlees apart te houden van andere ingrediënten.
  • Je leert hoe je energiebronnen en materialen duurzaam kunt gebruiken. Bijvoorbeeld, je bespreekt hoe je voedselverspilling kunt verminderen door restjes te gebruiken.
  • Je oefent basiskooktechnieken. Bijvoorbeeld, je leert hoe je een ei kunt koken of een eenvoudige taart kunt bakken.
  • Je leert waarom een gezonde levensstijl en evenwichtige voeding belangrijk zijn. Bijvoorbeeld, je maakt een voedingsschema voor een week dat zorgt voor voldoende vitaminen en mineralen.
  • Je oefent sociale en communicatieve vaardigheden. Bijvoorbeeld, je leert hoe je vriendelijk en beleefd gasten kunt begroeten en bedienen.
  • Je leert hoe je je netjes gedraagt in een restaurant en hoe je klanten kunt helpen. Bijvoorbeeld, je oefent hoe je een bestelling opneemt en serveert.
  • Je denkt na over wat je goed kunt en waar je nog in kunt groeien in de wereld van voeding en horeca. Bijvoorbeeld, je maakt een lijst van je sterke punten en dingen die je nog wilt leren.

Welke lessen krijg je?

Basisvorming

Iedereen krijgt zedenleer, godsdienst, cultuurbeschouwing of eigen cultuur en religie.
In de basisvorming gaat veel aandacht gaat naar talen en wiskunde.
Daarnaast krijg je ook techniek, geschiedenis, wetenschappen, lichamelijke opvoeding, artistieke vorming …

 

Keuzegedeelte

In het keuzegedeelte kies je uit het aanbod van de school:

  • 1 basisoptie (5 u) of een pakket (= een onderdeel van een basisoptie)
  • de differentiatie.

Basisoptie:

Een leerling in 2A kan 1 basisoptie of een pakket kiezen uit het aanbod van de school.

Differentiatie:

Differentiëren kan op verschillende manieren:

  • Verkennen = proeven van nieuwe zaken (b.v. Projecten,…)
  • Versterken = bijwerken waar je het moeilijk mee hebt ((b.v. herhaling Frans, herhaling wiskunde,…)
  • Verdiepen = extra leerstof; extra uitdaging (b.v. extra wiskunde, extra Frans,…)

Opgelet:

Een lessenrooster verschilt van school tot school:

  • Scholen kunnen kiezen voor een lessenrooster met alle vakken apart.
  • Scholen kunnen ook vakken samenvoegen, bijvoorbeeld ‘techniek’ en ‘wiskunde’, of ‘beeld’ en ‘muziek’… Dat noemt men soms ook ‘vakkenclusters’.
  • Sommige scholen kiezen ervoor om lessen aan te bieden in de vorm van ‘projecten’.
Je krijgt minimaal 32 lesuren per week. Sommige scholen breiden het aantal lesuren basisvorming en/of differentiatie uit.

Daarom vermelden we geen lessenroosters meer. Meer informatie vind je op de websites van de scholen.

Waar kan ik "Voeding en horeca" volgen ?

Verfijn je zoekopdracht door één of meerdere filter(s) te selecteren.Toon alle scholen

Geen school gevonden? Pas de filter(s) aan.

Attest

Wat na deze opleiding?

Na het 2e leerjaar A kan je kiezen voor elke studierichting.
Studierichtingen behoren tot finaliteiten, onderwijsvormen en domeinen.

  • Studierichtingen zijn opleidingen die bestaan uit verschillende vakken.
  • Finaliteit: geeft aan waarop de studierichting de leerling voorbereidt.
  • Onderwijsvormen: algemeen secundair onderwijs, beroepssecundair onderwijs, kunstsecundair onderwijs en technisch secundair onderwijs (uitleg: zie moeilijke woordenlijst op Onderwijskiezer)
  • Domeinen zijn de interessegebieden (vb. Economie en organisatie, STEM, Taal en cultuur, …)

Om te starten in het 3e jaar hou je rekening met de toelatingsvoorwaarden en met het attest dat je op het einde van het 2e leerjaar behaalde.

Je krijgt ook een getuigschrift van de 1e graad van het secundair onderwijs als je een A– of een B-attest hebt behaald.

Je kan overschakelen naar duaal leren als je:

  • 16 jaar bent
  • Of als je 15 jar bent, op voorwaarde dat je eerste 2 leerjaren van het SO hebt gevolgd (je hoeft niet geslaagd te zijn
  • Of als je geslaagd bent in 2A of 2B